BOLU’DA SOYA; ÜRETİCİYE UMUT, ENDÜSTRİYE IŞIK OLUYOR

image_not_found

Bolu'da Soya Fasulyesi Üretim Alanları Artmaya Devam Ederken, 2020 Üretim Dönemi Hasatları Gerçekleşti.

Bolu’da bu yıl ikinci defa ekilişleri yapılan soyanın hasadı yapıldı. Proteince oldukça zengin ve dünyayı besleyen stratejik bitkisel ürünlerden birisi olan soyanın ilimizdeki ekiliş alanları artıyor. Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat;

 

Hedefimiz Soya Ekim Alanlarını Arttırmak

“İlimizde alternatif bitkisel üretim projesi kapsamında 2019 yılında başladığımız ve İl Özel İdaremizin %100 destek sağladığı soya fasulyesi tarımına, 50 dekarlık ekilişten 2020 yılında da yaklaşık 70 Dekara çıkarak 6 çiftçimiz ile devam ediyoruz. Bu kapsamda Okçular, Örencik, Tatlar, Çatakören, Sultanköy, Çayırköy ve Doğancı köylerimizde ekimi yapılan soyaların hasadını bugün gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz 2021 yılında da üreticilerimize ücretsiz tohum desteği sağlayarak soyanın ekim alanlarını arttırmaktır.

 

Soya Hayvansal Üretimin Başlıca Protein Kaynağı

Geniş bir kullanım alanına sahip olan soya,  gıda olarak kullanımının dışında hayvan yemi ve sanayi hammaddesi olarak değerlendirilmektedir.  Soya proteini,  hayvansal proteine en yakın protein olmasından dolayı ve biyolojik değeri çok yüksek olduğu için, özellikle kanatlı ve küçükbaş hayvanlar ile süt ve besi sığırları rasyonlarında protein kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Kanatlı Firmalarımız Alım Garantisi Veriyor

İlimizin kanatlı üretimindeki potansiyeli değerlendirildiğinde ülkemizde merkezi konumda olduğumuz görülmektedir. Dolayısıyla kanatlı sektörünün ihtiyacı olan karma yem üretiminde büyük miktarda soya ihtiyacımız bulunmaktadır. Ancak ülkemizde soya üretimi yetersiz olduğundan net ithalatçı konumuzdayız. Bu durum soya üretimini ülkemizde olduğu gibi ilimizde de stratejik bir konuma getirmektedir. İki yıldır uyguladığımız soya demonstrasyonları ile ilimizde verim ve kalitede çok iyi sonuçlar alınmıştır. Bu yılki verim ortalamamız dekara 385 kg. olarak gerçekleşti. Ayrıca ilimizde kurulu mevcut yem fabrikaları, çiftçinin ürettiği soya ürününü doğrudan ve uygun fiyatlarla satın almaktadırlar. Bu yıl soyanın kilogramı çiftçimiz tarafından 4 TL’den yem fabrikalarımıza satıldı. Bu noktada alım garantisi vererek uygun fiyattan çiftçimizin ürününü alan yem fabrikalarımıza da teşekkür ediyorum.

 

Yorgun Toprakları Rehabilite Ediyor

Soya ekiminin diğer bir faydası da ekim nöbeti için en uygun bitkilerden birisi olmasıdır. Toprak yapısını düzenleyerek azot fikse eden bir bitki olan soya, ilimizde uzun yıllardır ekimi yapılan patatese alternatif oluşturmaktadır. Soya ekiminin münavebeye dahil edilmesiyle yorgun topraklarımızın yapısı düzelecek ve verimliliği artacaktır.

Devletimiz Soya Üretimine Ciddi Destek Sağlıyor

Soyanın ekimini gerekli ve avantajlı hale getiren diğer bir husus da şudur ki; ülkemizde soya üretiminin yetersizliği ve stratejik bir ürün olması nedeniyle devletimiz tarafından yüksek oranda desteklenmektedir. İlimizde bu yıl havza bazlı fark ödemesi desteği sağlanan ürünler arasına soya da dahil edilmiştir. Bu çok önemli bir destekleme kalemidir. Bu yılın destekleme rakamları henüz belli olmamakla birlikte geçen yıl soyanın havza bazlı pirim desteği kilogramı 60 kuruştan bir ton için 600 lirayı bulmaktadır. Başka bir ifadeyle dekara 385 kg. verim alınan soya tarlasından dekara 231 TL prim desteği ve 30 TL de mazot gübre desteği olmak üzere toplam destek 261 liradır ve bu çitçimizin 22 dekardan alacağı yalnız destek miktarı 5,742 TL’yi bulacaktır. Tekrar ifade edeyim ki bu rakamlar geçen yılın destekleme rakamlarıdır ve 2021 yılı için artması beklenmektedir.

 

Ürettiğimiz Kadar Var Oluruz

Ben, devletimizce yüksek oranda desteklenen, karlılığı yüksek olan ve toprağı rehabilite eden bir bitki olan soyayı ekmelerini çiftçimize özellikle tavsiye ediyorum. Unutmayalım ki ürettiğimiz kadar var oluruz. Bu bağlamda başta Sayın Valimiz Ahmet ÜMİT olmak üzere, İl Özel İdaremize ve meclis üyelerimize kurumum, şahsım ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum. Üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine hayırlı olsun. Üreticilerimizin hasadı bol, kazançları bereketli olsun” dedi.